Predpôrodná príprava a popôrodná starostlivosť: čo sa za tým skrýva?

Boli sme na návšteve vo Vitalclinic, kde sa o budúce mamičky starajú odborníci nielen pred pôrodom ale aj po ňom. 

A tak vznikol tento rozhovor… pre všetky maminy, ktoré zaujíma, ako sa o seba starať, a čo robiť ak už prídu ťažkosti a ako môže fyzioterapeut pomôcť:

Ako fyzioterapeuti sa často stretávate s rôznymi problémami tehotných žien a žien po pôrode. S čím najčastejšie prídu za vami?

Vitalclinic: Keďže v poslednom čase sa začala viac rozoberať téma vytŕčajúceho bruška, čiže diastázy, najčastejšie sa na nás obracajú ženy po pôrode práve s týmto nielen kozmetickým, ale aj funkčným problémom tela. Avšak v niektorých prípadoch je možné problémom, ktoré ženy po pôrode trápia, predísť v prípade prípravy budúcich mamičiek už v tehotenstve, či najlepšie ak je tehotenstvo plánované, pred otehotnením. Obdobie tehotenstva každá žena prežíva iným spôsobom.  Navštevujú nás tehotné ženy z hľadiska prevencie, no i tie, ktoré už začínajú pociťovať bolesti v oblasti krížov, či úponových bolestí v oblasti bruška a panvy. Snažíme sa im počas rehabilitácie podať čo najviac užitočných informácii, aby si vedeli poradiť aj samé doma a cvičenie zaradili do denného režimu.

Je diastáza dnes častý alebo menej zriedkavý jav?

Vitalclinic: Ako už sme spomínali, problém diastázy sa začína pomaly odkrývať širšej verejnosti mamičiek i lekárov. Bohužiaľ sa stáva viac častým javom, než zriedkavým. Stále je mnoho žien,  ktoré sa s týmto pojmom ešte nestretli, preto aj my sme radi, že sa môžme podieľať určitým spôsobom nielen na rozšírení informovanosti o diastáze, ale taktiež z časti jej prevencii a riešeniu prostredníctvom špecializovaného cvičenia. Ide o systém jednoduchých cvikov, pri ktorých sa postupom času zvyšuje ich náročnosť. Dôležité je spomenúť, že ak sa žena rozhodne zabojovať s diastázou, musí počítať s každodenným disciplinovaným tréningom.


Je dobré ak sa žena začne venovať svojmu telu preventívne aj ak nemá žiadny problém a cíti sa výborne alebo stačí ak príde za vami až keď ju niečo bolí a trápi?

Vitalclinic: Samozrejme najlepšie je, ak sa žena venuje svojmu telu a zdraviu kontinuálne neustále. Preto je dobré, ak podstúpi funkčnú diagnostiku ešte v čase, ak ju nič nebolí, pretože aj keď nepociťujeme žiadne bolesti, býva daný problém “skrytý”, postupne sa nabaľuje a až po určitom čase sa prejaví najčastejšie ako bolesť. Vtedy je však cesta k navráteniu stavu bez bolesti častokrát dlhšia a o to intenzívnejšia. Z pohľadu fyzioterapeuta by sme poradili, aby sa ženy zamerali viac na prevenciu a predchádzali tak možným budúcim ťažkostiam.

Ak chce žena ku vám prísť, potrebuje odporučenie od gynekológa alebo všeobecného lekára alebo sa môže rovno obrátiť na Vás?

VitalclinicV prípade akýchkoľvek problémov alebo nejasností nás môžu ženy navštíviť bez odporučenia od lekára. Ale veľmi sa tešíme, ak sa stretneme s multidisciplinárnou spoluprácou, kedy gynekológ, či iný lekár doporučí práve našu kliniku, najmä z dôvodu dobrých skúseností a referencií. Okrem toho sa snažíme vždy vyhovieť klientkám čo sa týka termínu, aby sa k  nám dostali čo možno najskôr a rovnako, aby sme našli vyhovujúci čas.

Prídite na workshop O BRUŠKU S LÁSKOU a vypočujte si CELÚ prednášku profesionálnych fyzioterapeutov, a dozviete sa omnoho viac zaujímavých a potrebných informácií pre budúce mamičky.

Please follow and like us:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *