Necháte deti doma pomáhať?

Prejavilo už vaše, hoci aj maličké dieťa ochotu doma pomáhať (napr. s praním, vešaním prádla, zmývaním a podobne?

Nechali ste ho? Aj keď zababralo práve vyleštené zrkadlo, alebo rozpackalo vodu po podlahe s handrou v domnení, že ono to urobí minimálne tak dobre ako vy?

Samozrejme, že ho potom preleštíte /zmyjete znova (ideálne aby sa drobec nepozeral, že “opravujete” jeho prácu). Ale viete čo? Keď mu dáte priestor, zanedlho to SKUTOČNE urobí minimálne TAK dobre ako vy 🙂

Česká autorka bestselerov o výchove, detská klinická psychologička Lidmila Pekařová ku tomu dodáva: „Samozrejme, že my to urobíme lepšie a rýchlejšie. Lenže my potrebujeme naše deti aj za niečo pochváliť!”

 

Deťom tak rastie skutočné sebavedomie, nehovoriac o tom, že ich tak vedieme k zodpovednosti a spolupatričnosti v rodine a domácnosti, a pomáhanie im pripadá samozrejmé, vo vyššom veku z nich nevychovávame princov a princezné s full servisom od mamy.

Ako tvrdí doktorka Pekařová, deti do 6 rokov by mali v domácnosti pomáhať (t.j. podávať štipce a podobné jednoduché “úlohy”) a od 6 rokov by malo mať každé dieťa svoju aktivitu- dve (podľa veku), za ktorú bude zodpovedné (vynášanie smetí, jednoduchý nákup, vyloženie riadu z umývačky a pod.).

Keď môj 3-ročný syn prejavil záujem o vysávanie, nedal mi šancu – musela som mu dať priestor. Zatiaľ to považuje za hru a baví ho to. Po čase trpezlivého vysvetľovania, že nestačí “šúchať tyčkou” ako to volá 🙂 iba hore-dolu na jednom mieste, postupne pri hre prišiel na to/ prijal, ako sa to “má” robiť, počúval, a dovolím si tvrdiť, že dnes ako 4-ročný dokáže povysávať (svoju) izbu. To platí aj o vešaní prádla a nakladaní práčky.  Samozrejme, stále asistujem (a prádlo na šnúre potajomky trošku ponaprávam). Hračkárske vysavače a práčky zaujali iba na nejakú chvíľu. Nedávno prejavil záujem o nakladanie riadu do umývačky. Trvá nám to raz tak dlho, ale ja verím v jeho schopnosti aj tomu, že mu to vydrží aj v puberte, ak ho budem podporovať 🙂

Možno je moje dieťa trošku iné,  ako ostatné, dobre; veď vlastne každé je iné, ale aj tak/ alebo vlastne aj preto ma zaujíma – ako ste na tom vy? Chcú vaše deti doma pomáhať? A dovolíte im?

Jedno inšpiratívne video z rozhovoru Nevýchovy a Jardy Dušeka odporúčam aj na túto tému.

Krásny deň,

Katka, RASTIEME

 

 

Please follow and like us:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *