Krásna, mladá moderná žena, minimalistka, zodpovedná ku sebe a svojmu okoliu – tak vnímam Katku Kopúnovú, zakladateľku mymylk.sk

Kati, teba som stretla prvýkrát vo Foodkúte, na škole varenia, ktorej si súčasťou. Tam som vďaka tebe objavila tajomstvo klíčkov. Dnes už viem, že okrem týchto (rôzne sa dajú kúpiť na tvojej webke sproutme.sk) si založila aj MyMylk – vyrábaš rastlinné mliečka všetkých chutí 🙂

Toľko projektov a aktivít že neviem ako to vôbec stíhaš- ale viem, že jedného menovateľa majú spoločného: lásku ku zdravej výžive.

 Tak daj tvoj príbeh – či o laktózovej intolerancii, detskej obezite alebo čokoľvek  pravdivé teba ku zdravému stravovaniu vlastne priviedlo?

 

 

KK: K zdravej strave ma nepriviedli moje vlastné problémy ale choroba v našej rodine. Keď mojej mamine pred 7 rokmi diagnostikovali rakovinu, bolo mi jasné, že jej musím pomôcť aj inak ako iba konvenčnou liečbou. Tak som sa začala venovať strave a naozaj ma to pohltilo. Nielen to, ako môže jedlo pomôcť pri rôznych zdravotných problémoch ale aj to, ako dobre chutí a aký pestrý môže byť jedálniček plný zeleniny, ovocia, strukovín a obilnín.

Pre koho sú rastlinné mlieka určené? A podľa čoho “vymýšľaš” ich zloženie?

KK: Pre každého 🙂 Primárne ich však vyhľadávajú ľudia s intoleranciou na laktózu alebo bielkovinu kravského mlieka a taktiež vegáni. Aj bežným ľuďom bez stravovacích obmedzení však môžu pomôcť odľahčiť jedálniček ale tiež priniesť nový, svieži vietor do jedál. Taká karfiólová krémová polievka s kešu mliekom alebo tekvicová s kokosovým chutí oveľa lepšie ako s tým klasickým.

Zloženie ide ruka v ruke s mojimi vlastnými chuťami a určite aj so sezónnosťou. V zime som napríklad robila vianočnú edíciu mandľového mliečka so škoricou, vanilkou a muškátovým orieškom a teraz cez leto robím kešu mliečko s jahodami alebo čučoriedkami. Kurkumové, matcha a kakao sú v ponuke počas celého roka. Tie sú najobľúbenejšie 🙂

 

Rozdiel medzi tvojimi rastlinnými mliečkami a v obchodoch je, že tvoje sú nepasterizované- však?

KK: Áno, ale nie len to. Krabicové rastlinné mlieka obsahujú často konzervanty a takmer vždy cukor alebo iné sladidlá. Navyše obsahujú iba veľmi malý podiel rastlinnej zložky. Zväčša to býva 3-5%, čo znamená, že v celkej obrovskej krabici vody je v tom lepšom prípade iba 5% mandlí alebo iných orieškov, či semienok. Takéto mlieka sú potom vodnaté a s malým obsahom rastlinnej zložky, ktorá je navyše upravená silnou pasterizáciou tak v sebe nenesú takmer žiadne vitamíny a minerály.

Môže mať niekto alergiu aj na rastlinné mlieko?

KK: Jasne. Ak má alergiu na suroviny z ktorého je vyrobené. Najväčším problémom tak môžu byť orieškové mlieka. V tom prípade si treba vybrať kokosové alebo konopné. O alergii na tieto dve suroviny som zatiaľ nepočula. Rovnako dobré a plné vápnika je aj makové, takže aj to je skvelou alternatívou oriešového v prípade alergií.

Teda sú vhodné aj pre tehotné a malé deti?

KK: Určite áno len pri deťoch treba byť opatrný. Keďže orechy sú silný alergén treba začať s kokosovým alebo ryžovým a s orieškovými opatrne aby sa u veľmi malých detí neprejavila nejaká silná reakcia na orechy. Taktiež makové sa pre malé deti veľmi neodporúča kvôli obsahu ópia, ktoré mak má. 

Katkine mliečka môžete ochutnať a kúpiť v starej tržnici (asi 2 soboty do mesiaca) alebo objednať a prídu Vám cyklokuriérom na stránke: mymylk.sk


Please follow and like us:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *