Ide zima a čo mama?

So Soničkou Spišiakovou, zakladateľkou značky  NIJE COSIES o práci popri deťoch, nosení,  aj o tom, ako môže vzniknúť nová značka… alebo prečo je NIJE výnomočné….

Soni, vyrábate nádherné zimné oblečko-vaky pre maminy a miminá. Dobre som to opísala? Čo je vlastne NIJE a ako vznikla?

SS:Ahoj Katka 😊 ďakujeme za pochvalu. Je Pravda, že ako tak pozerám na našu novú kolekciu, dosť ma mrzí, že ja už nemám koho nosiť, moji chlapci už z nosenia vyrástli.
Ale k veci. 😊 Keďže nám chýba terminus technicus na náš produkt, voláme ho kapsa na nosenie detí v zime, alebo jednoducho Niječko. Niječko vzniklo tak, že som potrebovala niečo na nosenie Kristofa v chladnom počasí. Nosiace bundy alebo mikiny sú možnosť, ale mne nevyhovovali. Keď sme boli zababušení komplet spolu, varili sme sa. Ja som bola spotená a tým pádom on tiež. Potrebovala som niečo, aby jemu bolo teplúčko a mne príjemne. Ďalšou možnosťou boli klasické kapsy. Tie tiež neboli to pravé orechové, jednak nepríjemný a nie príliš vábny softshell a druhý problém bol, že je to vlastne iba obal na dieťa, ktorý podfukovalo. Bundu by som musela mať rozopnutú – tým pádom by podfukovalo pri väčšej zime dieťa a aj môj chrbát. A tak som špekulovala and niečím, čo by bolo super aj do veľkej zimy, vyzeralo by to pekne, a bolo by to použiteľné aj vtedy, ak chcem, aby bejby bolo v teple, ale ja sa nechcem uvariť. Kreslila som, prekreslovala a s mamou sme ušili prvý kus. Potom sme ho ešte doladili – doma mám asi 10 skúšobných kusov – na každom je nejaké vylepšenie 😊, až kým som nebola spokojná. Skúsila som, či by bol o take niečo záujem a bol. Takže sme začali vyrábať. Veľmi postupne a skromne. Teraz to bude v podstate naša tretia sezóna, ak rátam aj tú prvú pokusnú.

Pre koho sú vaše výrobky určené a od akého veku bábätka?

SS: Náš produkt je určený pre každého nosiaceho rodiča, ktorý nosí svoje dieťa v šatke, alebo v ergonomickom nosiči, čím sa snažíme podporiť aj správne nosenie dieťatka. Keďže používame top materiály na zvršok v podobe prvotriednych umelých kožušiniek, alebo 100 percentnej pranej vlny s nádhernými vzormi, sú naše kapsy namierené hlavne na nosiacich rodičov v mestách, alebo jednoducho na tých, ktorí chcú aj pri nosení vyzerať super. S našimi kapsami môžu kombinovať oufity, ako sa im páči – nie sú obmedzení jednou bundou na celé obdobie. A čo je najviac super, kapsu si môžu požičiavať rodičia medzi sebou ak nosia obaja. Má veľmi flexibilný dizajn, ktorý netreba nijako nastavovať. Čo sa týka veku bábatka – naše odporúčanie je cca do toho 1.5 roka, niekedy aj 2. Podľa veľkosti bábatka. Kapsy sú podšité mäkkučkou elastickou bavlnou, ktorá je podľa výrobcu určená práve na detské produkty.

Máte svoje predajné miesto alebo kde maminy kúpia NIJE výrobky? Prípadne dajú sa vyskúšať?

SS: Kapsy predávame hlavne cez náš eshop, ale od tohto leta máme aj priestor na Račianskej, kde je možné prísť si kapsy popozerať a vyskúšať. Keďže naše kapsy nie sú práve najlacnejšie, mnoho zákazníkov ich chce pred kúpou vidieť naživo – ak to bolo v mojich možnostiach, zvykla som sa s nimi stretnúť a všetko im poukazovať. Vďaka nášmu novému miestečku to bude teraz jednoduchšie a každý, kto si chce kapsy prísť ochytať, je viac ako vítaný.

Prečo NIJE? V čom ste výnimoční ?

SS: Niječko je výnimočné tým, že je jediné svojho druhu. Okrem originálneho dizajnu, vyniká aj tým, aké materiály zvršku používáme – kožušinky, vlny, scrapy zo šatiek. Materiály získáváme od európskych výrobcov a všetko sa šije na Slovensku. Ak nosíte svoje deti radi a veľa a chcete kapsu, ktorá je naozaj funkčná a ešte super vyzerá, tak Niječko je presne pre vás. Máme veľký výber farieb a materiálov – kdeže máme iba jeden produkt, ale všetky sú pripravené v limitovanom počte. Takže výnimoční budete určite.

SS: A ešte prezdraď iným maminám: ako sa dá podnikať a založiť novú značku pri dvoch maličkých deťoch? 🙂

Niječko vzniklo práve vďaka mojim deťom. Keby neboli, tak neviem, že potrebujem niečo, čo neexistuje a že by možno stálo za to, skúsiť to vyrobiť. Myslím, že práve vďaka tomu, že mamy sú na materskej s deťmi, začínajú svoju kreativitu používať a rozvíjať – práve vďaka tomu, že môžu a dokonca sa to vyžaduje. Napríklad po dni práce v korporácii, ktorá vás tak troška vyciciava, málokto má energiu a dostatok času na vymýšľanie. Ak ste doma s deťmi, musíte vymýšľať – či už program, alebo ušijete dieťaťu niečo na seba, vymyslíte knižky, hry, alebo karty pre deti, prípadne si vyrobíte to, čo vám chýba a neviete to zohnať. Nezáleží podľa mňa, koľko detí máte, lebo aj jedno dieťa si vyžaduje pozornosť a čas tak, ako dve, či tri. Venovať sa tomu, čo vás baví môžte aj pri deťoch. Stačí nápad, chuť, podpora rodiny a hlavne nebáť sa to skúsiť. Ešte dodám, že síce som začínala sama – teraz teraz mám už kolegyňu – Paťku. Tiež je mama a to je super. Delíme si prácu aj radosť a navzájom sa radíme a dopĺňame. Ak máte s kým do svojho nápadu ísť, je celý proces o to rýchlejší, intenzívnejší a zábavnejší.

Please follow and like us:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *