Je to naozaj ľahké fotiť novorodenca?

Veď to je hračka, odfotiť spiace bábo… alebo?

Kristina Bilousová (Infanta Photostudio) sa primárne už roky venuje novorodeneckej a tehotenskej fotografii. V čom je iná novorodenecká fotografia v porovnaní s fotografovaním starších – aj niekoľkomesačných bábätiek?

 

Napríklad aj v tom, že novorodenec – cca do 6 týždňov väčšinu času prespí, hm, no alebo by mal…. Spiace bábätko potom fotografka “upraví”, špeciálne zabalí a napózuje. Tieto majú vždy na fotkách zatvorené očká. U starších bábätiek toto už býva problém, a napríklad fotografie na štýl Anne Geddes už nie je možné nafotiť s väčším bábätkom.

Správne napózovanie spiaceho novorodenca ale vyžaduje špeciálny tréning a skúsenosť. Ako sama Kristina hovorí: “najdôležitejšia je pri práci bezpečnosť novorodenca”. NIektoré “pózy” sa fotia na viackrát a je potrebné ich upraviť v špeciálnom grafickom programe.

Čo vtedy ale keď bábätko nie a nie zaspať?

Veľakrát prídu rodičia a bábätko plače alebo je práve hore. Keďže sú to vždy vlastne čerství rodičia, Kristina sa často stretáva s podobnými situáciami (ako sa sama smeje, radí aj mamičkám s problémami s bradavkami a podobne). Častokrát sú to koliky, prečo takéto maličké bábätko plače, kedy pomôžu kvapky pre bábätká. Ale sú aj chvíle keď mrňús je hore a veru sa mu neche do spania …. a vtedy má Kristina poruke napríklad aplikáciu, ktorú pre ňu vyrobil na mieru jej manžel: volá sa Sleep Shusher, a je určená pre uspávanie bábätiek – vtedy jednoducho pustí zvuk tlkotu srdiečka alebo šum plodovej vody. A za pár minút: hotovo 🙂

 

Na utíšenie malinkého bábätka pomáha aj špeciálny hmat – kedy sa mu stisnú rúčky na hrudi, pod bradou mu podopriete hlavičku a držíte ho medzi nožičkami ako by vo vzduchu. Do 10 sekúnd sa utíši vraj každé dieťa na svete, a vtedy má mamička čas zauvažovať, čo bábätku je, a – prípadne sa sama ukľudniť 🙂 Tento hmat “objavil” doktor Robert C. Hamilton – pozrite názorné “ukľudňovacie” video kliknutím sem.

 

 

Please follow and like us:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *