Extatický pôrod – realita alebo oxymoron?

Sú ženy, ktoré hovoria, že pôrod bol pre ne “zážitok”. Môže byť pôrod – o ktorom odborníci tvrdia, že intenzita bolesti je zhruba ako keď sa lámu človeku kosti (niekoľko naraz) – príjemným zážitkom? Sú hypnopôrody len marketingový ťah, alebo je to naozaj o individuálnom vnímaní reality (a samozrejme aj prahu bolesti a ďalších faktoroch) – u každej ženy INAK?

Faktom je, že naozaj medzi nami sú ženy, ktoré sú živým dôkazom toho, že pôrod môže byť naozaj pekný a takmer bezbolestný – aj vďaka vedomej príprave naň.

Ako sa dá pripraviť myseľ a telo na pôrod, a ako funguje program Extatický pôrod som sa rozprávala so zakladateľkou tohto programu, Veronikou Kopeckou.

Veronika, ty si profesionálna členka Hypnopôrodnej asociácie a certifkovaná lektorka Hypnopôrodu. Absolvovala si individuálne školenie s Katharine Graves, ktorá je zakladateľkou kurzov Hypnopôrodu v Anglicku a tiež aj školenie pre duly u svetoznámeho lekára Dr. Michela Odenta a Liliany Lammers v Londýne. Čo ťa priviedlo na túto cestu?

VK: Na túto cestu na priviedlo moje tehotenstvo a krásny pôrod môjho syna. S pojmom hypnopôrod som sa stretla prvý krát v Anglicku, kde som 4 roky študovala a pracovala. Môj prach bolesti je veľmi nízky, dokonca ma aj trhanie obočia bolí a keď som zisťovala, čo to vlastne je ten zvláštny názov Hypnopôrod, už vtedy som si povedala, že to chcem keď budem tehotná. Keď som zostala tehotná, tak som absolvovala kurz hypnopôrodu. Keďže som v 9 mesiaci ešte štátnicovala, tak som začala precvičovať techniky hypnopôrodu 2 týždne pred pôrodom a pre mňa to stačilo. Mala som svoju predstavu, ako by mal vyzerať môj pôrod, ale samozrejme vždy sa môžu vyskytnúť aj rôzne špeciálne okolnosti a tak som bola pokojná a naozaj som dôverovala, že to zvládnem, aj keby som mala ísť nakoniec rodiť cisárkym rezom. Môj pôrod bol naozaj nádherný a po pôrode som si povedala, veď toto musí vedieť každá žena o tomto! To je krása! Pôrod vôbec nemusí byť príšerný a hrôzostrašný. Po 4 mesiacov študovania prišla za mnou do Bratislavy zakladateľka Hypnopôrodu vo Veľkej Británií Katharine Graves (viď obrázok a absolvovala som s ňou týždenný individuálny výcvik. Peťko, môj syn, mal vtedy 5 mesiacov. Moja mamina prišla za mnou a veľmi mi pomáhala, kočíkovala Peťka, nadojčila som ho a potom zase spinkal, takže dalo sa to krásne zvládnuť. Úspešne som zvládla skúšky a získala som diplom a stala som sa členkou hypnopôrodnej asociácie vo Veľkej Británií. Od roku 2013 vyučujem predpôrodnú prípravu a stalo sa to mojou vášňou. Táto téma Vás prinúti stále skúmať a študovať a každá žena je iná a každé tehotenstvo je iné. Mám rada, to čo robím.

 Si zakladateľkou programu Extatický pôrod. Ako správne porozumieť prívlastku “extatický” pred slovom pôrod (ktoré vyvoláva u 99% žien v predstavách strach a bolesť)?

VK: Extatický pred slovom pôrod si môžete vysvetliť ako zážitok plný extázy, radosti a potešenia. Je to stav náhlej, intenzívnej a silnej emócie. Napísala som Ebook, ktorý si môžu maminky stiahnuť zdarma na mojej web stránke a tam sa dočítajú základné kroky k tomu, ako zažiť extatický pôrod a že potešenie je jedným z krokov ako to zažiť.

Na rôznych školeniach, ktoré som absolvovala sa slovo extatický (v angličtine ecstatic) používa veľmi často v súvislosti s pôrodom. To slovíčko ma veľmi zaujalo, že som ho použila pre svoju značku. Je zaujímavé a iné a prinúti človeka vyhľadať, čo to vlastne myslím tým extatický 🙂

Ako funguje tvoj program?

VK: Vytvorila som prvý Online kurz predpôrodnej prípravy na Slovensku, vďaka ktorému bude budúca maminka v harmónií pred pôrodom, počas neho a po pôrode. Po absolvovaní kurzu bude informovaná, ale nie príliš preinformovaná a bude sa tešiť na pôrod.

Kurz som zostavila do 6 kapitol:

  1. Moje telo je pripravené na pôrod
  2. Moja myseľ je pripravená na pôrod
  3. Hypnopôrodné techniky
  4. Viem všetko o pôrode
  5. Po pôrode vášho dieťatka
  6. Bonusové videá.

Obsahuje 47 videí, skoro 6 hodín, relaxácie v mp3, podcasty, súhrn ku každej kapitole a workbooky v pdf. Bližiše o jednotlivých kapitolách si môžete prečítať v curriculum kurzuKurz je prístupný do konca života, takže sa môže maminka vrátiť vždy späť k téme, ktorú si potrebuje znovu prejsť.

Zen Hypnopôrod je pre ženy, ktoré vedia o pôrode dostatok, ale chceli by iba precvičovať pomocou relaxácií, takže si môžu stiahnuť relaxácie v mp3.

Obľúbené sú aj Skype kurzy Hypnopôrodu pre maminky, ktoré sa nemôžu zúčastniť skupinového kurzu alebo žijú mimo Slovenska a preferujú predpôrodnú prípravu v rodnom jazyku. Je to výborné a je to individuálne a vieme sa venovať témach, ktoré potrebuje hlbšie prebrať a samozrejme sa aj veľa najsmejeme.

Berú si ťa aj k pôrodom svoje klientky?

VK: Absolvovala som aj kurz pre duly u svetoznámeho pôrodníka Michela Odenta a argentínskej duly Liliany Lammers a bola som pri pár pôrodoch a som aj dulou na telefóne 🙂

Čo je podľa teba najdôležitejšie pri príprave na pôrod?

VK: Odstrániť aj ten najmenší strach alebo obavu, ktorú maminka pociťuje a ukľudniť sa a dôverovať svojmu telu a celému tomu pôrodnému procesu.

Viac o Veronike sa môžete dočítať TU, prípadne sa prihlásiť na kurz (či už skupinový alebo individuálny kliknutím SEM.

Please follow and like us:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *