ČO treba vybaviť (nielen) na úradoch pred svadbou, pôrodom, či nástupom do školy/škôlky a podobne?

Aj vy patríte medzi tých, ktorí dlho a niekedy márne hľadajú potrebné informácie týkajúce sa rôznych záležitostí okolko detí?  Na čo ne/mám nárok, v prípade že …. A kde mám ísť ak potrebujem vybaviť to či ono …

A ak už aj na nejaké informácie natrafíte, máte pocit akoby ste čítali po latinsky, resp. pani na úrade kde ste si prišli po radu má výrazne španielsky akcent a nerozumiete jej? 🙂 Prípadne sa informácie z viacerých zdrojov ani nezhodujú? 

Mamina dvoch detí, ktorá sa rozhodla, že pomôže mladým rodičom zorientovať sa pri situáciách, ktoré v dnešnej rodine môžu nastať a napísala aj knihu, Praktický sprievodca pre rodičovJUDr. Majka Dvončová, mi venovala jeden rozhovor na túto tému.

Majka, si autorkou knižky Praktický sprievodca pre rodičov, a v súčasnosti pomáhaš mladým rodičom zorientovať sa v otázkach právnych a administratívnych záležitostí týkajúcich sa vybavovania na úradoch, OČerky, zápisy do MŠ a podobne.
Je toho veru veľa čo jeden rodič ani netuší že nevie 🙂 A niekedy hľadá a nevie ani kde…. S akou otázkou od rodičov sa najčastejšie stretávaš? resp. otázkami?
 
MD: Otázok je veľa, závisí od toho, aké staré dieťatko rodičia majú alebo či dieťa ešte len čakajú. Časté otázky sú napríklad tieto:
– čo všetko je potrebné vybavť po narodení dieťaťa, ktoré úrady pobehať, na aké peniažky od štátu majú rodičia nárok
-maminy sa pýtajú, ako dlho trvá materská, či budú mať nárok na materskú, otcovia zas či môžu poberať materské i oni
-maminy, ktoré sa plánujú vrátiť do práce zaujíma, či im musí zamestnávateľ držať pracovné miesto, ako majú oznámiť návrat do zamestnania, čo robiť, ak im nevezmú dieťa do škôlky, či môžu zostať s dieťaťom doma…
-keď sa rodičia nevedia dohodnúť na mene, priezvisku dieťaťa, na starostlivosti o dieťa, čo robiť ďalej?
Sú na tom inak tehuľky? čo sa najčastejšie pýtajú ženy pred pôrodom?
MD: Tehotné ženy nie sú výnimka. Nepripravujú sa iba na pôrod, ale bohužiaľ i na všetku administratívu, ktorá je s narodením dieťaťa spojená. Budúce mamičky si niekedy už vopred povypisuú všetky tlačivá a pripravia to otcovi dieťaťa, lebo väčšinou tá administratíva po narodení dieťaťa čaká práve oteckov. Behajú z jedného úradu na druhý, všade im dajú kopec tlačív.
Budúce mamičky obvykle zaujíma to, kde majú vybaviť rodný list, aké peniažky dostanú od štátu po narodení dieťaťa (tu je zaujímavé tzv. kočíkovné vo výške 830 eur) alebo napríklad od zamestnávateľa alebo obce. Niektoré mamičky však rozmýšľajú aj do budúcnosti a pýtajú sa ako sa prechádza z materskej na rodičovskú dovolenku.
 
 Čo odporúčaš mladým rodičom – kde nájsť najrelevantnejšie informácie ohľadom právnych vecí a záležitostí týkajúcich sa úradov? Alebo: na koho sa kedy obrátiť?
MD: Samozrejme mojim cieľom je, aby našli rodičia / budúci rodičia všetky potrebné informácie na mojej web stránke www.pravneprerodica.sk. Postupne dopĺňam informácie na webku, čítam si mamičkovské fóra, všímam si otázky, ktoré ich zaujímajú, s čím bojujú, čo hľadajú aby som to ho mohla spracovať do jednotlivých článkov. Sledujem taktiež web stránky rôznych úradov, kde zverejňujú praktické oznamy pre rodičov. Každý úrad však rieši iba svoju agendu, čo je mnohokrát problém a rodič naozaj nevie, či má kompletné informácie.
V kníhkupectvách je taktiež možné nájsť moju publikáciu Praktický sprievodca pre rodičov, ktorý by mal rodičom poskytnúť prehľad všetkej admnistratívnej a sčasti právnej agendy súvisiacej s rodičovstvom. Kapitoly v knižke sú rozdelené v časovom slede tak, aby sprevádzali ženu už od momentu, keď zistí, že je tehotná (ako prvé je napríklad uvedená informácia, kde je potrebné tehotenstvo nahlásiť atď.), následne čo všetko poriešiť po tehotenstvo, až napríklad do momentu, keď končí rodičovská dovolenka a ona sa vracia do práce.
Rodičia obvykle riešia administratívu, ktorá spadá do kompetencie Sociálnej poisťovne www.socpoist.sk a úradu práce, sociálnych vecí a rodiny www.upsvar.sk.
 
 
Kde zoženiem tvoju príručku? 🙂 
MD: Moja príručka je stále k dostaniu v kníhkupectvách, a to v kamenných obchodoch aj e-shopoch.
Please follow and like us:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *