Plávanie v tehotenstve… áno či nie?

Veľmi rada plávam. V mori, v jazere, v bazéne, v podstate kdekoľvek. Niekedy som sa dokonca potápala s prístrojom. Aj keď je to vlastne zakázané, môj úplne prvý ponor v živote bol aj s dcérkou v brušku. Samozrejme som o tom ešte nevedela a našťastie sa nič nestalo 🙂

Dnes, ak mi čas dovolí, a podarí sa mi, tak si zaplávam aj dvakrát do týždňa.

 

Keď som otehotnela, veľa ľudí sa ma pýtalo, že či sa nebojím, že dostanem infekciu, v zime môžem prechladnúť, či je to pohyb vhodný v tehotenstve atakďalej. Väčšina lekárov plávanie v tehotenstve odporúča, no dôležitá je kvalita vody. Aj keď sa vo vode cítim tak dobre, nakoniec zvíťazil strach a plávanie som v tehotenstve obmedzila, takmer vynechala. Až nedávno som zistila, že existuje čosi priamo šité pre tehuľky: AQUA TEHOBIK a je v podstate vhodný pre každú budúcu mamičku: nezaťažuje kĺby, naopak: pomáha uvoľniť  sa – ako aj fyzicky tak aj psychicky, udržuje v kondícii a dokáže pomôcť predchádzať bolestiam chrbtice v tehotensve, kedy je práve tento oporný systém tela tak namáhaný. Mamička môže s Aqua Tehobikom začať takmer hneď na začiatku tehotenstva – po ukončení 12. týždňa.  Toto špeciálne cvičenie je doplnené o relaxačné, dychové a strečingové cvičenia Prenatal conceptu Aqua Fitness Academy ®, ktoré môžu pozitívne prispievať k priebehu tehotenstva.

A čo je naozaj super:  bazén, kde sa cvičí je určený len pre klientov aqua baby klub MOBIK,  neslúži pre verejnosť. Mamičky sa tak nemusia obávať žiadnej infekcie a navyše, kvalita vody je denne kontrolovaná.

Čo sa týka mňa, má to len jednu chybu – že som AQUA TEHOBIK neobjavila skôr 🙂

Tehulky ale i mamičky sa môžu prihlásiť na kurz cez rezervačný systém po registrácii na stránke aqua baby klub MOBIK vpravo hore.

 

 

Ako vzniká tehotenská a novorodenecká fotka?

Boli sme na návšteve v ateliéri u Kristiny Bilousovej z INFANTA Photostudio a bolo to očarujúce – nazrieť do zákulisia bábätkovskej profesionálnej fotografie …

 

Kristina sa venuje profesionálnemu fotografovaniu tehotných, novorodencov a detí do 3 rokov už niekoľko rokov s vášňou a radosťou – to bolo vidieť na prvý pohľad.

Fotenie novorodencov nie je také jednoduché ako sa zdá: Vedeli ste, že ideálne by sa malo odfotiť bábätko najneskôr do 2 týždňov po pôrode?

Kristina prezradila, že keď fotí tehotné budúce mamičky, väčšinou si už dopredu rezervujú pri fotení aj termín fotenia po pôrode svojho bábätka – doslova takmer po príchode domov z pôrodnice! 🙂

Je niekoľkov vecí ktoré dopredu ale potrebuje o bábätku vedieť (stačí pár dní pred fotením): váha bábätka, pohlavie a farby, ktoré mamička preferuje. Podľa toho pripraví vecičky na oblečenie, zátišie, a ide sa na to …

 

 

Pozor ale: bábätko pred fotením nedávajte spinkať (ak je to možné), pretože fotografka vie napózovať iba spiaceho novorodenca.

Fotenie môže trvať (v závislosti, či dieťatko spinká a je kľudné) od 1,5 až do 3 hodín, takže celkom fuška.

Pre mamičky, ktoré prídu na náš workshop O brušku s láskou bude Krisitna robiť “ochutnávku” tehotenskej fotografie – mamičky, ktoré budú mať záujem si môžu vyskúšať pózvanie priamo na podujatí. My sa už na to veľmi tešíme, a vy?

Keď už nič nepomáha ….

Zdravotné problémy, ktoré nedokázala klasická medicína vyliečiť ma priviedli ku pani Soni Koyšovej, diplomovanej homeopatke SAKHom. , s ktorou sme sa rozprávali o homeopatii a aj o tom, ako môže homeopatia pomôcť hlavne tehuľkám a bábätkám keď napríklad iná liečba zlyháva, alebo bežné lieky nemôžu byť pri liečbe indikované.

 

Pani Koyšová, aký je záver z vašich dlhoročných skúseností. Kedy prídu za vami ako za homeopatkou ľudia s problémom?

SK: Väčšina ľudí , ktorí ma prvýkrát kontaktujú majú otázku, či im aj s ich problémom viem pomôcť.  A na to im vždy pravdivo odpovedám, že v homeopatii nezáleží na tom, s akým problémom prichádzate, ale na tom, aby sme pre každého pacienta vybrali správny individuálny liek, ktorý ho dokáže vyliečiť.

Homeopatia sa zaoberá dvoma veľkými oblasťami: tzv. AKÚTNOU homeopatiou, kedy liečime náhle vzplanuté akútne ochorenia, ako je chrípka, nádcha, angína, rôzne zápaly – čiže  ochorenia, ktoré majú krátke trvanie, ale aj úrazy a traumy,ako aj  pooperačné problémy v ktorých  je homeopatia neoceniteľná.

Druhý veľký okruh problémov, v ktorých vie homeopatia pomôcť a v ktorých je vynikajúca, je práve v liečení tzv. CHRONICKÝCH (dlhotrvajúcich) ochorení,  ako je dna, artritída, astma, ekzémy, psoriáza, depresie, úzkosti, tráviace problémy vrátane ulceróznej kolitídy, SM, alergie a veľa , veľa iných, s ktorými si žiaľ klasická medicína nevie vyliečiť. Takmer všetci naši klienti, ktorí k nám prichádzajú už vyskúšali z klasickej medicíny všetky prostriedky, často krát sa liečili dlhé roky, či desaťročia, ale bez trvalého výsledku.

Môžu sa liečiť homeopatiou aj tehotné či dojčiace mamičky, prípadne aj novorodenci?

SK: Homeopatia je priam ideálna pre budúce mamičky a novorodeniatka, ktoré sú veľmi citlivé na chemické lieky a ich vedľajšie účinky, práve preto, že homeopatia ich nemá a  vie liečiť veľmi jemne. Ja sama mám svoju životnú skúsenosť, kedy som sa homeopatiou liečila ako tehotná, a aj svoje čerstvo narodené deti som bežne liečila homeopatiou.

Existujú homeopatické lieky, ktoré sú „najčastejšie“ indikované práve u tehotných a bábätiek?

SK: Ak má tehotná mamička alebo dieťatko nejaký chronický, dlhotrvajúci problém, tam je veľmi dôležité, aby skúsený homeopat vybral presný liek na konkrétny problém. Ale pokiaľ chceme liečiť bežné akútne ochorenia, ktoré trápia tehuľky alebo bábätká, tak máme aj pre nich viaceré riešenia. V homeopatii používame aj takzvané osvedčené indikácie, kedy používame obmedzenú skupinu homeopatických liekov , ktoré najčastejšie na dané problémy zaberajú. Máme osvedčené indikácie napríklad na tehotenskú nevoľnosť, anémiu v tehotenstve, zápaly močových ciest…ale aj lieky použiteľné na uľahčenie pôrodu či na rýchlu rekonvalescenciu, alebo pri kojení. Taktiež v šestonedelí na vyčerpanosť, popôrodné blues, ale aj pri špecifickejších problémoch bábätiek . Výbornú pomoc poskytuje homeopatia bábätkám pri kolikách, nespavosti , či pri bolestivom prerezávaní zúbkov, alebo pri horúčkach a iných nežiaducich účinkoch po očkovaní.

Ako má človek, ktorý má zdravotný problém teda postupovať? Ísť do lekárne a pýtať si liek, alebo navštíviť homeopata? A ako zistím, ktorý homeopat je kvalitný?

 SK: Pokiaľ má človek závažnejší, chronický problém, ktorý trvá už dlhšiu dobu, u mamičky alebo u bábätka, tak je veľmi dobré vyhľadať skúseného homeopata – naša prax ukazuje, že najlepšie sú osobné referencie, osobné skúsenosti, odporúčania od známych, priateľov rodiny, alebo vyhľadať referencie na internete. Lebo aj v homeopatii platí, že najdrahšie, najviac komerčne reklamované, neponúka liečbu s najvyššou kvalitou. Vždy si zistite vzdelanie a prax daného homeopata. Takmer všetci moji pacienti bez výnimky prichádzajú cez odporúčania už vyliečených pacientov.

Čo ak mám s homeopatiou už dobrú skúsenosť a chcem sa o nej dozvedieť viac?

 SK: Najlepšie je začať so samo štúdiom, kúpiť si  knihy o homeopatii, ktoré ľudí často veľmi zaujmú. Ak sa vám podarí pomocou homeopatických liekov vyliečiť chrípku či nádchu do pár hodín, budete sa aj vy chcieť o tejto úžasnej holistickej metóde dozvedieť viac. Vtedy je čas navštíviť našu polročnú školu „MISIA HOMEOPATIA“ v Bratislave, ktorú otvárame už po  šiesty krát . Je veľmi obľúbená, študenti ju veľmi radi navštevujú. Je špecifická v tom, že ponúka nielen hlboké vedomosti z homeopatie ale bonusom ZDARMA je aj výučba Bachovej kvetovej terapie a témy hlbokého duchovného poznania, ktoré sa stali veľmi obľúbené a študenti si ich stále znova žiadajú.

Homeopatia je moja láska a pred 23 rokmi zmenila život mne aj môjmu chorému synovi, kedy sme zažili zázrak úplného vyliečenia. Mojim  posolstvom ktoré by som rada ľuďom sprostredkovala je, „ že aj vy môžete prežívať takéto zázraky“ .

Soňa Koyšová bude prednášať pre mamičky a tehuľky na workshope O BRUŠKU S LÁSKOU . Prídite a vypočujte si CELÚ prednášku a dozviete sa omnoho viac potrebných informácií.

 

 

50 citátov nielen o deťoch a nielen pre rodičov – dnes na stiahnutie

Nový týždeň začína …

a s ním aj starosti a radosti všedného dňa. Podelíme sa s vami o eBook 50 citátov nielen o deťoch a nielen pre rodičov (poznáte z facebooku alebo instagramu RASTIEME) na stiahnutie /prípadne vytlačenie, a predovšetkým – ako MOTIVÁCIU na každý deň – za každú vašu novú registráciu o zasielanie noviniek a pozvánok z našej stránky.

 

Krásny týždeň všetkým a ďakujeme za to, že nás čítate, sledujete  podporujete!

  • Registrácia - zasielanie noviniek
 

Po zaslaní registrácie sa vám zobrazí link na stiahnutie pdf.

Zaslaním tohto formuláru dávam súhlas so spracovaním osobných údajov v zmysle zákona Zák. č.122/2013 Z.z. o ochrane osobných údajov v znení neskorších predpisov. Súhlasím so správou, spracovaním a uchovaním mojich osobných údajov, ktoré sú výlučne použité na zasielanie informácií o aktivitách spoločnosti RASTIEME a pozvánok na podujatia organizované touto spoločnosťou.

 

O športe v tehotenstve – tak ako to vlastne je?

Zhovárali sme sa s Iľjom Čížom, PhD., osobným trénerom a odborným asistentom Fakulty telovýchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave

 

Iľja, trénuješ roky aj so ženami, tehotnými aj po pôrode; aké sú tvoje skúsenosti: boja sa ženy cvičiť ďalej keď zistia že sú tehotné? Treba byť opatrná?

: Tehotenstvo nie je choroba! ale ani čas na dokazovanie si niečoho… samozrejme byť prirodzene opatrná je úplne na mieste. Ak žena športuje pred tým, môže v kľude pokračovať, samozrejme počúvať a akceptovať odozvu vlastného tela.

V súčasnosti je dosť populárny beh napríklad: môžem behať ešte v druhom aj treťom trimestri?

IČ: Otrasy môžu negatívne pôsobiť na bábätko v bruchu, ale ak žena behala aj pred otehotnením a tehotenstvo prebieha bez komplikácií, môže žena pokračovať v behaní miernou intenzitou (do 60% maximálnej pulzovej frekvencie).

A z opačného konca: môže šport pomôcť ženám otehotnieť alebo naopak?

IČ: Môžu nastať oba prípady. Šport pôsobí na držanie tela a tým aj na uloženie a polohu vnútorných orgánov. Ak sú na správnom mieste a telo ženy je vďaka športu v dobrom zdravotnom stave, šport pomôže. Ak je šport vykonávaný príliš intenzívne alebo nesprávnou technikou, môže byť držanie tela a postavenie vnútorných orgánov spolupracujúcich pri oplodnení a tehotenstve iné ako je prirodzené a tým je v nesprávnom nastavení (vysadená alebo podsadená panva, ochabnutá brušná stena a pokles maternice, atď), ktoré môže negatívne ovplyvniť správne fungovanie orgánov.

Kedy po pôrode začať s tréningom ideálne vlastne?

IČ: Ak pôrod prebiehal bez komplikácií, je možné s telesnými cvičeniami začať okamžite. Všetky pôrodné komplikácie treba zohľadniť pri výbere používaných cvičení. Po cisárskom reze je vhodné určite na začiatok počkať na zhojenie rany. „Cvičením“ je možné nazvať aj obyčajné sťahovanie brucha, alebo opieranie sa o stenu, ktoré vyvoláva aktivitu posturálneho svastva. So športovým tréningom by som počkal do času kedy sa telo prirodzene nastaví na popôrodnú situáciu (šestonedelie, kojenie, produkcia hormónov, atď.).

Prídite na workshop O BRUŠKU S LÁSKOU a vypočujte si CELÚ prednášku  Iľju Číža, a dozviete sa omnoho viac potrebných informácií o športe a tréningoch v tehotenstve a po pôrode.

Buď tvorivá žena!

Človek je TVOR tvorivý… pretože sme schopní vytvárať akúkoľvek hodnotu svojou činnosťou…. teda stále tvoríme. Však?

Žena je schopná úžasne tvoriť už aj tým, že vynosí a porodí dieťa. Ale ja mám teraz na mysli aj tvorenie také …  bežné, možno denno denné, aj trochu umelecké, či už šitie, vymýšľanie kulinárskych dobrôt, kreslenie alebo vyrábanie náramkov 🙂

Máte svoju obľúbenú tvorivú činnosť? Ešte nie? Tak naozaj odporúčam; vytvoriť hoci drobnú vecičku mi prináša naozaj dobrý pocit…

Ešte pred druhou materskou som maľovala vo voľnom čase, ale keďže syn bol dosť náročné dieťa takmer od svojho narodenia, začala som aspoň kresliť a maľovať iba drobné veci – doma, popritom kým spal. Keď sa mi vecičky nakopili, začala som ich predávať cez sashe.sk. Neskôr sa ozvala kamarátka, že potrebuje pomôcť s etiketami na sviečky, a potom zase svadobné oznamká … A ja som zistila, že my ženy sme také šikovné, že si vieme takéto drobnosti niekedy vyrobiť s láskou a radosťou aj svojpomocne…

Objavila som svet aplikácie Canva a tiež (už teraz) môj obľúbený Creative market, kde si každý pondelok (počas Happy Monday) stiahnem zadarmo všelijaké zaujímavé veci – či už template na svadobné oznamko alebo fotku na moju webovú stránku, plagát na stenu ako darček alebo krásny vianočný baliaci papier na drobnosti. A tvorím, hrám sa …

Poznám ženy, ktoré sa začali zabávať iba so sadou koráliek z hračkárstva a dnes tvoria krásne šperky pre seba i okolie. Alebo vyrábajú nádherné sviečky… Keď najbližšie pôjdete s deckami “len tak pozrieť” do Dráčika, či Vnímavých hračiek, poobzerajte sa, či sa niečo nedájde pre maminu – áno pre seba! 🙂

Ak si viac grafický alebo kresliaci typ ako ja, určite sa nechaj inšpirovať s Creative market – môj tip na tento týždeň je ZADARMO stiahnutie sada originálnych záložiek, podkladov s farebnými figúrkami na výrobu vlastného papiera, sáčkov, kartičiek a čohokoľvek, fantázii sa medze nekladú a možno sa zabavia aj detiská 🙂

Powered by Creative Market

Ak máte svoj tip na “domácu tvorbu” podeľte sa, a vopred ďakujem!

Majte krásny týždeň a Happy Monday!

Katka,

Rastieme

PREDSTAVUJEME: Janku Lukáčovú, Certifikovanú inštruktorku masáží dojčiat CIMI (Certified Infant Massage Instructor) IAIM (Medzinárodná asociácia masáží dojčiat)

Janka bude prednášať na našom workshope O brušku s láskou na tému Všetko o masážach bábätiek, prečo masírovať dojčatá, kedy začať, ako na to…

Ako to v našom tele funguje podľa Ajurvédy, ktorej sa venuje, a o ďalších zaujímavých veciach sa dočítate v rozhovore s ňou tu.

Janka Lukáčová

7 dôvodov prečo nesmiete chýbať na workshope O BRUŠKU S LÁSKOU

Ste prvorodička? Alebo druhorodička? Dokonca čakáte svoje tretie dieťa?  Všetky tehuľky aj MAMINY si nájdu to svoje, čo sa ešte (možno aj pri predchádzajúcich tehotenstvách) nestihli naučiť. A na to pravdaže nikdy nie je neskoro.

 

V súčasnosti sú rôzne možnosti pre (budúce) maminy, ako a kde sa čo naučiť okolo tehotenstva, bábätka, rôzne druhy cvičení a príprav…  Toľko workshopov, prednášok a všetkého možného.

Tak prečo navštíviť práve workshop O brušku s láskou??

Ponúkame vám hneď 7 dôvodov (a naozaj dobrých):

1. JE V SOBOTU

Aj vy máte toho vyše hlavy – pracujete alebo ste na materskej s jedným dieťaťom a nemáte ho kde nechať? Tak cez víkend manželovi, alebo šup, starým rodičom. Váš zámer vzdelávať sa a naučiť niečo čo zúžitkujete určite podporia.

Nie ste z Bratislavy? Tak aj pre vás je tento workshop! Prečo si neurobiť pekný výlet a spojiť príjemné s užitočným?

2 .TRVÁ IBA JEDINÝ DEŇ.

A stihnete toho toľko veľa! Veď pozrite program …. Raz šmaril a sedem zabil… poznáte tú rozprávku?

3. PREKVAPENIE

Každá účastníčka dostane DARČEK , takže sa môžete tešiť. Okrem neho bude “ochutnávka” tehotenskej a novorodeneckej fotografieINFANTA Photostudio – mamičky, ktoré budú mať záujem si môžu vyskúšať pózvanie s profesionálnou fotografkou.

A budete krásne! Niekoľko hodín bude k dispozícii VIZÁŽISTKA, ktorá vás môže nalíčiť a poradiť v líčení a starostlivosti o vašu pleť.

4. VYSOKÁ KONCENTRÁCIA

PROFESIONÁLOV na jednom mieste v jeden deň. Kde inde by ste stretli toľkých profíkov naraz, ktorých sa môžete opýtať čokoľvek okolo tehotenstva a pôrodov?

5. UROBTE SI…

KRÁSNY DEŇ pre seba …. a napríklad s kamarátkou? Príjemný hotel, určite odporúčame kúpiť typ lístka s obedom (príplatok len 9 EUR za zvýhodnenú cenu), oddýchnite si bez (ostatných) svojich detí a na konci dňa budete spokojná ako ste perfektne spojili príjemné s užitočným

6. CHCETE UŽ TERAZ SVOJ TEHOTENSKÝ BALÍČEK?

Tak aj ten máme pre vás pripravený – s rôznymi vzorkami produktov a kupónmi na zľavy na rôzne výrobky pre maminy či deti, kurzy, či fotografovanie tehuliek a novorodencov.

7. EŠTE?

A bude TOMBOLA! Krásne darčeky v tombole čakajú aj na teba, tak neváhaj, toto je naozaj 7 perfektných dôvodov, prečo túto akciu nevynechať.

A nezabudni sa registrovať už teraz, pretože kapacita miest je obmedzená.

Vstupenky TU:

 

Tešíme sa na teba!

Tlačíte kočík, v ňom pár mesačné bábo, a známi sa vás pýtajú: jéj, vy čakáte ďalšie?

Možno ste nemali takýto drsný zážitok, ale vaše bruško po pôrode sa nie a nie vrátiť do pôvodného stavu?

 

Keď som porodila svoje prvé dieťa, po týždni ma s novorodencom na rukách vyprevádzali sestričky z pôrodnice s povzdychom: „Bóže, vy ani nevyzeráte, že ste teraz porodili!“ Nie, nemala som žiadne vytŕčajúce bruško ako drvivá väčšina mamičiek, ktoré som videla okolo seba v pôrodnici. A tak som si myslela, že je to normálne, že niekedy sa to bruško vráti skôr inokedy neskôr naspäť. Vedela som, že maternica sa musí postupne opäť zmenšiť na svoju pôvodnú veľlkosť, aj to, že to môže trvať chvíľku. Netušila som ale, že niekedy sa brušné svaly jednoducho „nevrátia“ na svoje pôvodné miesto, ani po pôrode, a dokonca ani neskôr.

Po pôrode druhého dieťaťa za mnou sestričky už nekričali, a sama som sa čudovala,  keď mal malý niekoľko mesiacov – že teda čo sa deje…

ČO JE TO DIASTÁZA

Potom som sa dozvedela že: svaly tvoriace prednú stenu brucha sú spojené tkanivom respektíve väzivom (nazývaným Linea Alba). Priveľký vnútorný tlak spôsobí, že dôjde k uvoľneniu, respektíve natrhnutiu tohto väziva, ktoré je v dôsledku narastajúceho bruška počas tehotenstva oslabené. To potom viac nedokáže udržať ľavú a pravú stranu brušného svalu pokope a tak dochádza k jeho rozostupu a teda k vyklenutiu brušnej dutiny. Vytvorí sa medzera, ktorá sa často tiahne od hrudnej kosti až k pupku. Rizikové sú v tomto prípade aj ženy po cisárskom reze.

SUPER! A TERAZ ČO?

Začala som cvičiť pod odborným vedením, a výsledok prišiel – časom – ale je tu! Moje takmer ploché bruško je späť.

Nie, vôbec nie je nutné diastázu operovať, stačí sa obrátiť na odborníkov, ktorí vás najprv zdiagnostikujú (učia či vôbec máte diastázu a v akom rozsahu) a naučia ako s bruškom pracovať. V praxi to znamená, že vôbec nemusíte ísť za gynekológom ale navštívte rehabilitačné centrum, ktoré sa zaoberá aj touto problematikou – teda diastázou.

Po vstupnom vyšetrení sa dohodnete na niekoľkých individuálnych cvičeniach s následným pokračovaním doma, a výsledok sa (samozrejme aj s vašim pričinením) nakoniec určite dostaví.

SKONTROLUJTE SI ČI JU MÁTE

Môžete hneď teraz podľa krátkeho videa fyzioterapeutky Mgr. Zuzany Pavlechovej z Vitalclinic kliknutím sem.

Ak chcete vedieť viac o diastáze, prčítajte si tu: 

Prípadne si môžete rovno kúpiť DVD-čko pre maminy, (ak už teraz viete, že diastázu máte ) a cvičiť doma podľa profesionálne zostavených cvikov Zuzky Pavlechovej.

Veľa zdaru pri cvičení, maminy; nevzdávajte to – bruško sa naozaj môže dostať späť do kondície – a nezabúdajte: cvičenie robí majstra a pri diastáze to platí tiež: výsledkom je VAŠE znovu krásne bruško 😉

5 zásad ako zostať sama sebou aj na materskej a ako si ju naozaj užiť

Všetky sa na materstvo tešíme a potom si chceme nesmierne užiť všetko čo ku tomu patrí…

Od kojenia až po cvičenie a plávanie s bábätkami. Od štýlovo zorganizovanej oslavy prvého roka nášho potomka až po výber tej “naj” škôlky. Ale kde je tá zdravá miera? 

Máte popri tej všetkej snahe byť perfektná mama aj čas na seba samú?

Známa česká detská psychiatrička a poradkyňa aj vo vzťahoch rodičov, MUDr. Lidmila Pekařová tvrdí vo svojej knihe Ako žiť s deťmi a nezblázniť sa: “Obetavá matka má venovať dieťaťu čas a mať nápady na zábavu, ale nikdy nesmie slúžiť.” (platí nielen pri deťoch).

Čiže aj keď ste “doma” (na materskej pravdepodobne) a všetci naokolo možno čakajú, že doma bude stále upratané, viac či menej navarené a dieťa spokojné – pýtate sa aj seba: som spokojná?

A tu je pes zakopaný: Ako to vlastne zistím, či už to so starostlivosťou o všetkých a všetko okolo preháňam? Viete byť úprimná sama k sebe? Niekedy naozaj sama na to prídem ťažko (možno až o pár rokov keď deti budú stále očakávať 24 hodinový full service ), alebo až keď už nebudem vládať alebo bude zo mňa iba uzlík nervov. Teda na mieste je prevencia.

Hovorím zo skúsenosti – a tak ma napadlo spomenúť niekoľko bodov, ktoré pomohli mne , a ktoré by mohli pomôcť aj niektorým druhým maminám, čo tiež majú rady keď sú všetci okolo doma spokojní…

1. akonáhle pocítite vnútorné volanie, počúvnite ho

Znamená u každej inokedy, ale dôležité je počúvnuť seba samú – aj keď to všetko chcete zvládnuť sama, nechajte si pomôcť /mame, svokre, susede/ hoci aj v maličkostiach a nepravidelne. Niekedy cítim taký vnútorný tlak a keď si nachvíľu sadnem a započúvam sa, tak si častokrát uvedomím, že práve “robím nadčas” a moje telo mi signalizuje, že je čas na “pár minút” oddychu.

2. kamarátka vás volá na kávu alebo cvičiť- choďte

Vy si hovoríte: ešte je skoro, bábätko ma potrebuje a radšej navaríte večeru pre celú rodinu. Už teraz viete?

Bábätko chce spokojnú a oddýchnutú mamu (ideálne), takže nie je dôležitý ošatkovaný počet hodín alebo čas odsedený pri postielke. Choďte von a rozprávajte sa s kamoškami aj BEZ DETÍ (áno, veď viete, že je to úplne niečo iné) a prekonajte predsudky, že “dobrá” mama chodí všade s dieťaťom. Dobré mamy sú všetky, ktoré vedia ľúbiť svoje deti ( a aj samé seba). Ktosi múdry povedal: “Kto nevie milovať samého seba, nevie dať lásku ani iným.”

3. Neporovnávajte sa

Každá mama je iná (aj bola inak vychovaná, má iné potreby, charakter atď.) a každé dieťa je iné. Nevidíte naozaj do druhých, ani do ich vzťahov, a najlepšie čo pre seba môžete urobiť,  je neporovnávať seba a svoje deti s ostatnými. Vy sama viete najlepšie, čo vaše dieťa potrebuje, a môže to byť úplne niečo iné ako potrebuje Dominik od susedov.

4. urobte si Čas pre seba

Nemyslím varenie, alebo prezliekanie perín keď drobec spí.  A aj keď nejdete niekam von na kávu alebo cvičiť, urobte každý deň niečo iba pre seba.

 

Napríklad:

  • začnite čítať knihu (inú ako o deťoch a detských chorobách alebo podobne), chce to romantický román napríklad
  • stiahnite si apku na zopakovanie cudzieho jazyka (duolinguo a pod. viac v príspevku  na facebooku tu) a každý deň si dajte 10 minútovku – toľko zvládnete a ozaj zabudnete menej kým znova nastúpite do práce (ak ste nepoužívali cudzí jazyk, tak začnite! Aplikácie sú aj pre úplných začiatočníkov)
  • dohodnite si s mamou alebo svokrou, sestrou aspon nejaký čas v týždni fixne ked vám vie pomôcť
  • prihláste sa na kurz – a rozširujte si obzory… je určite niečo čo vás zaujímalo aj predtým ale nebol čas (fotografovanie, grafické navrhovanie, interiérový dizajn…) skúste napr: www.designacademy.sk, www.itlearning.sk, www.fotokurzy.sk, alebo aj online kurz: www.photovia.sk). Alebo sa zapíšte na náš kurz tvorivého písania (nielen pre nádejné blogerky).
  • túžili ste sa ako dieťa naučiť hrať na klavíri? tak choďte do najbližšej ZUŠ-ky.. moja kamarátka sa po tridsiatke naučila hrať na gitare /na materskej samozrejme.
  • chceli ste byť baletkou? vyskúšajte si to! teraz v kurze baletu pre dospelých – www.baletnestudio.sk, www.skolabaletu.sk
  • tvorte. Áno, kľudne maľujte, píšte básne alebo začnite aj šiť – to je niečo čo vás povznesie a budete sa cítiť úplne inak
  • urobte zo svojej zábavy podnikanie, aj keď iba v malom – inšpirujte sa toľkými ženami na materskej, ktoré popri nej začali podnikať s tým čo ich vždy bavilo. Kedy to vyskúšať keď nie teraz?
5.Nezabúdajte na partnera a partnerský život

Veľmi zaujímavá časť – vedeli ste, že veľa mužov sa po narodení svojho dieťaťa cíti dlhodobo na vedľajšej koľaji?

Aj jemu sa treba venovať, a nielen rozhovory v štýle “kde majú teraz akciu na plienky”. Choďte do kina, na zmrzlinu ( aj keď iba na 20 minút), objímajte sa (pravidelne zaraďte do programu, dajte si záväzok aspoň 2xdenne) – to všetko sa ráta.

A prečo vlastne?

Vraj keď je spokojná mama tak je spokojná celá rodina (toto počul môj muž od jedného známeho) a podľa mňa sedí vec 🙂

PS

Máte ďalší tip? Podeľte sa s nami!