A čo ďalej po materskej?

Niektorá má jasno: späť do (pôvodnej) práce. Ale čo ak tá pôvodná je ťažko skĺbiteľná s malým dieťatkom? Či už náplň, pracovná doba alebo prípadne časté cestovanie je pre vás zrazu nepredstaviteľné? 

Veľa mamičiek začne už na materskej premýšľať, čo by mohli robiť aj popri deťoch, možno dokonca skúsiť niečo iné. Poznám mamy, ktoré si spomenuli na svoje koníčky,  a vytvorili si z nich nakoniec aj podnikateľský (a v praxi fungujúci) plán. Niektoré sa dokonca vrhli na čosi úplne nové…

Zuzka Marečková je tiež mama, dnes už podnikateľka, ktorá si jednoducho nevedela predstaviť ten návrat “naspäť” a skúsila niečo nové. 

 

 

Zuzka, ty máš malé dieťa, donedávna si bola na materskej. Ako prišlo rozhodnutie že budeš podnikať namiesto návratu do pôvodnej práce?

ZM: Počas celej materskej sa to vo mne bilo, nevedela som či sa vrátiť, alebo začať robiť niečo sama. V oboch možnostiach som videla pre a proti. Preto som po materskej nastúpila do pôvodnej práce, zamestnávateľ mi poskytol výborné podmienky. Po čase som si ale uvedomila, že neviem poriadne zladiť prácu s rodinným životom, že aj popri part-time jobe je to „naháňačka“ a cítila som, že potrebujem viac slobody. Doma sme o tom často diskutovali.

Cez vianočné sviatky sme sa s mužom vybrali na prechádzku po dedine, v ktorej bývame a smiali sme sa na tom, aké je super mať čas na seba, rodinu, ísť sa takto prejsť kedy chceme, sami si organizovať čas a prácu. A tak sme sa opätovne vrátili k téme podnikania. Zhodli sme sa hneď v tom, že ak podnikať, tak jedine s niečím čo viem robiť aj sama, teda žiadne produkty ani služby, ktoré neviem ponúkať bez podpory iných ľudí.

V tom momente nám zaplo, že veď mám predsa mnohoročné skúsenosti z oblasti reklamy a že ich chcem odovzdať ďalej. Toto bola základná myšlienka, následne sme vymysleli celý projekt, o mesiac sme našli priestor, zapojili do projektu zaujímavých ľudí a momentálne stojíme pred otvorením prvého ročníka beskilled ad academy

Zuzkina beskilled akadémia
priestory beskilled poskytujú zázemie rôznym workshopom aj prednáškam

Je niečo, čo by si poradila iným maminám aby nezabudli zvážiť pri rozhodovaní sa: podnikať s malým dieťaťom alebo vrátiť sa naspäť do práce?

ZM: Moja pôvodná práca bola náročná na čas aj výkon. Vedela som, že nechcem chodiť domov neskoro večer, unavená, nestíhať sa starať o rodinu a ešte aj z domu kontrolovať maily a vybavovať zmeškané hovory. Ďalej som zvažovala to, že naša dcéra je po nástupe do škôlky častejšie chorá a že zamestnávateľ by mi asi dlhodobo netoleroval časté absencie. Na druhej strane, lákalo ma vrátiť sa aj do pôvodnej práce, pretože tam bol skvelý kolektív a predsalen je to istým spôsobom istota, že každý mesiac dostanete peniaze. Toto všetko som si dala na misky váh a rozhodla sa. Viem ale, že to je u každej matky inak, treba sa teda vždy rozhodovať podľa konkrétnej situácie, podmienok a možností.

Sú maminy, ktoré vedia, že by chceli vytvoriť niečo nové, vlastné ale nie je jednoduché prísť s nápadom ktorý bude aj v praxi fungovať (zarábať). Povedz prosím niečo o tom, ako prišiel  tvoj nápad s tým čo robíš?

ZM: V pôvodnom zamestnaní (reklamná agentúra) som riadila cca 20-členný tím ľudí a teda mala dlhoročné skúsenosti s organizovaním, riadením ľudí, a ich vzdelávaním. Toto je to, čo ma baví robiť a čo si myslím že robiť viem. Preto som sa rozhodla založiť vzdelávacie centrum, ktoré sa špecializuje na vzdelávanie ľudí pracujúcich v oblasti reklamy a marketingu. Môj nápad sa vyvíjal v čase ďalej. Najskôr to mala byt mikro akadémia marketingu a reklamy, dnes chystáme už aj digitálne kurzy, kurz fotografie, kaligrafie, písania scenárov a rôzne iné.  Počas budovania projektu beskilled som z priestoru vytvorila kreatívne miesto, ktoré dnes slúži aj ako miesto, ktoré si možno prenajať na rôzne tréningy, školenia, workshopy, teambuildingy, a pod.

Na čo sa najviac pri svojej práci tešíš a naopak, z čoho máš prípadne obavy?

ZM: Teším sa na zaujímé spolupráce, na to že tvorím niečo v svojom mene a podľa svojich predstáv, čo je pre mňa príjemný pocit. Obavy mám samozrejme z toho, že mi môj zámer nemusí vyjsť. Som však vďačná aj za tieto obavy, pretože ma udržujú v strehu.

Please follow and like us:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *